Hizmetinden Dolayı Gidilmeyen Mekanlar

Hizmetinden Dolayı Gidilmeyen Mekanlar Bir insanın yaşamında zaman geçirdiği mekân sayısı kısıtlıdır. Ev ve iş yeri zorunlu olarak sürekli bulunduğu yerlerin dışında sosyalleşmek, spor yapmak, seyahat etmek ve dinlenmek için gittiği mekânlar vardır. Gittiği bu mekânlarda kaliteli bir hizmet almak ve verdiği ücretin karşılığını almak istemesi gayet doğaldır.

Hizmetinden Dolayı Gidilmeyen Mekanlar

Mekana girdiği andan itibaren karşılanmak, ilgilenilmek ve almak için geldiği hizmeti en düzgün şekilde almak maddi ve manevi olarak hakkıdır. Bu durumdan yaşanan sıkıntıları mekan üstlenmeli müşteriyi mağduriyetini gidermelidir. Gidermediği takdirde müşteri bir daha mekâna gelmeyecek dolayısıyla hizmet almak isteyen de ticari kazanç sağlamak isteyen de kayıp yaşayacaktır.

Mekânlarda Hizmet Kalitesinin Önemi

Mekânlarda hizmet kalitesini düşüren unsurlar nelerdir bunlardan bahsedecek olursak;

1.Kafe, restoran gibi mekânlarda karşılama elemanı, garsonların saygılı, hızlı ve kaliteli olarak hizmet sunulmaz ise,

2.Oteller ve pansiyonlarda resepsiyondan, temizliğe, garsonlarına kadar kişilere verilen hizmette aksamalar olur ise,

3.Seyahatlerde tur rehberinin bilgisiz olması, programın düzensiz olması bu mekânların müşteri kaybetmesine sebep olmaktadır.

Örnekler daha çoğaltılabilir olmakla birlikte en önemli husus kalitedir. Öncelikle kaliteyi, hizmetin sunuluş şeklini, aksaklıkları belirleyen ve buna yönelik düzenlemeler yapan bir personel bulundurmalıdır. Küçük firmalarda mekânın sahibi tarafından bu denetlemelerin yapılarak hizmet kalitesinin en üst düzeyde tutulması gerekmektedir. Sonuç olarak mekânların iş yaptığı alanda birçok alternatifi vardır. Kendilerini ön plana çıkarmazlar ise ki bu en kolay biçimde hizmet kalitesi artırarak memnuniyeti sağlamakla mümkündür.

Hizmet Dışı Unsurların Tercih Edilmeye Etkisi

Bir mekan açısından bakıldığında öncelikli olarak işe alacakları bir takım hizmetleri yürütecek personeli seçme aşamasında; konuşması, hitabeti, iş yaparken hızı, müşterilerin sorunlarıyla ilgisi gibi kriterler ile alım yapılmalıdır. Tabi ki mekanın tasarımı, bulunduğu konum ve ulaşımı, gelen müşteri portföyü de mekan için çok önemli tercih edilme kriterleridir.

Tüm bunları doğru bir şekilde yerine getirip, reklam çalışması yapıldıktan sonra elde edilen müşteri mekanın hizmet kalitesine ve memnuniyetine bakarak tekrar gelip gelmeyeceği yönünde bir karar alacaktır. Bu kararı olumlu yönde aldırmak mekanın geleceğine etki edecektir.

Add a Comment